UPDATE: Concurs încheiat

Împreună promovăm egalitatea și diversitatea în universități

Eşti student? Eşti liber la sfârșitul lunii august?

Dacă DA, citeşte în continuare!

Anul trecut Societatea Academica din România (SAR) a început un proiect care promovează un mediu universitar mai egalitar şi mai tolerant. Pentru că ştim că studenţii sunt adesea cei mai afectaţi de problema discriminării, ne-am gândit să auzim părerea lor, aşa că am hotărât să organizăm o şcoala de vară la Mamaia unde 30 de studenţi vor avea ocazia să învețe lucruri noi despre discriminare şi diversitate în universităţi.

Când?

Evenimentul va avea loc în perioada 24-28 august.

Cine poate aplica?

Orice student student (la ciclul de licenţă, master sau doctorat) din cadrul universităților acreditate din România.

De ce ai nevoie că să te înscrii ?

Vrem să vedem ce viziunea ai tu asupra promovarea egalității de șanse și a diversității în universităţi. Exprimă-ţi ideile, opiniile, viziunea ta despre cum ar trebui să arate un mediu universitar tolerant, corect pentru fiecare membru al său într-un eseu (max. 2 pagini), desen, video, fotografie sau status pe Facebook.

Ne interesează orice formă de creativitate, ingeniozitate şi mai ales simţ civic; cu alte cuvinte, vrem să vedem că-ţi pasă. De asemenea, ne pasă de integritatea artistică aşa că materialele trimise trebuie să fie originale, dar este în regulă dacă le-ai mai publicat altundeva înainte.

Ce-ți oferim noi?

Patru zile de prezentări despre tipurile de discriminare cel mai des întâlnite în mediul universitar, legislația antidiscriminare și drepturilor studenților. Tot aici vei obține informații și despre cum poți răspunde corect la tot ce este incorect, cum să te raportezi la o manifestare sau atitudine intolerantă din jurul tău.

Cazarea și masă la un hotel de 3* din Mamaia.

Transportul până la Mamaia şi înapoi.

O diplomă care să ateste participarea la acest program de formare.

Prieteni noi și multă distracție.

Te-ai hotărât? Aplică acum!

1. Click aici pentru a completa formularul de înscriere.

2. Două like-uri, unul aici şi unul aici

* Dacă vei fi selectat/ă, va trebui să ne trimiţi o dovadă că eşti student (adeverinţă sau carnet de student vizat pe anul 2014-2015).

Până când poți aplica?

Te aşteptăm să te înscrii până la data de 1 iulie 2015.

UPDATE: Termenul până la care pot fi  trimise aplicații a fost prelungit până pe 10 iulie 2015!

Pentru că ştim că vara e lungă şi posibilităţile multe, o să-ţi spunem dacă vii cu noi până în data de 15 iulie 2015.

Cine suntem?

SAR este un ONG care activează în domeniul politicilor publice și al bunei guvernări, fiind în același timp și cel mai vechi think-tank activ din România. Pentru mai multe infromații despre activitatea noastră accesați: www.sar.org.ro

Dacă ai întrebări, scrie-ne la scoala.de.vara.sar@gmail.com

Evenimentul face parte din proiectul “Mobilizarea universităţilor pentru combaterea discriminării” finanţat prin granturile SEE 2009 – 2014, în cadrul Fondului ONG în România. Pentru informaţii oficiale despre granturile SEE şi norvegiene accesaţi www.eeagrants.org.